15 luty 2024

Szczecinek: miasto między jeziorami

zdjęcie: Szczecinek: miasto między jeziorami / By SAPiK - Own work [CC BY 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)], via Wikimedia Commons
By SAPiK - Own work [CC BY 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)], via Wikimedia Commons
Odkryj miasto Szczecinek, znajdujący się na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego. Szczecinek to miejsce jezior: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo.
REKLAMA

Tego szukamy w Szczecinku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Szczecinek praca, Szczecinek pogoda, Szczecinek, temat Szczecinek, kiedy przyjedzie Szczecinek, browar Szczecinek, kino Szczecinek, bricomarche Szczecinek, kebab Szczecinek.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Szczecinku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Skorzystaj i dowiedz się więcej o Szczecinku!
Najdawniejsze ślady osadnictwa odkryte w Szczecinku i najbliższych okolicach pochodzą z epoki brązu. Już wówczas istniało grodzisko obronne na Wzgórzu Przemysława, a dwa inne grodziska znajdowały się nad brzegiem jeziora. Wszystkie zostały zniszczone na początku XII wieku, być może w wyniku walk Bolesława Krzywoustego o Pomorze.

W XIII i XIV w. Pomorze doświadczało ekspansji Brandenburgii. Aby się temu przeciwstawić, książę wołogoski Warcisław IV założył w 1310 r. miasto Nowy Szczecin, dzisiejszy Szczecinek, na południe od osady rybackiej Kiecz nad brzegiem jeziora Wielimie. Nowe miasto zostało strategicznie umieszczone, chroniąc je skutecznie przed najazdami wrogów. Nazwa "Nowy Szczecin" jasno odnosiła się do Szczecina, dawnej stolicy Księstwa Pomorskiego przed jego podziałem w 1295 r.

Mimo korzystnego położenia Szczecinek miał trudności z szybkim rozwojem z powodu zmiany szlaków handlowych z Pomorza do Wielkopolski po przyłączeniu Drahimia do Polski w 1386 r. To wydarzenie przekreśliło nadzieję miasta na ekonomiczny sukces.

W 1367 r. księstwo uległo podziałowi, a Szczecinek wraz z obszarem przypadł Warcisławowi V. Księstwo Szczecineckie istniało jednak krótko, zakończyło się wraz ze śmiercią Warcisława w 1390 r.

W okresie wojen polsko-krzyżackich, na zamku w Szczecinku odbyły się dwa antypolskie zjazdy w latach 1409-1423, w których uczestniczyli książęta pomorscy, mistrzowie krzyżaccy, a także Eryk I, król Danii, Szwecji i Norwegii w drugim zjeździe. W pierwszej połowie XVII wieku zamek służył jako miejsce wdowieństwa Gryfitów, a księżna Anna Maria oraz później księżna Jadwiga rezydowały w nim.

Okres wojny trzydziestoletniej (1618-1648) pozostawił ciemne piętno w historii miasta. W tym czasie przeszły przez nie wojska wszystkich walczących armii, a rabunki, napady i zaraza przyczyniły się do ubożenia miejscowej ludności.

Natomiast koniec XVIII wieku i cały XIX wiek przyniosły względną dobrobyt Szczecinkowi. W 1724 r. utworzono powiat szczecinecki, a w latach 1780-1784 obniżono poziom wód jezior Wielimie i Trzesieka, odsłaniając nowe obszary. Zbudowano także połączenie kolejowe z innymi miastami, co pobudziło rozwój przemysłu i wzrost liczby ludności.

Niestety, pomyślny rozwój został zakłócony przez wojny napoleońskie. W lutym 1807 r. Szczecinek został zajęty przez wojska gen. Łubieńskiego, a w kolejnych latach miasto było bazą dla dziesiątek tysięcy żołnierzy. Ponad 100 żołnierzy zmarłych z zimna i wyczerpania podczas powrotu spod Moskwy pochowano w zbiorowych mogiłach w Szczecinku.

W okresie międzywojennym Szczecinek stał się popularnym ośrodkiem turystycznym, wspomaganym przez uroczyste obchody 600-lecia miasta. W czasach hitlerowskich powstały duże kompleksy koszar i umocnień Wału Pomorskiego w mieście. Stąd we wrześniu 1939 r. Korpus Pancerny gen. H. Guderiana wyruszył stąd na Polskę.

27 lutego 1945 r. oddziały 32 Dywizji Kawalerii Gwardii, pod dowództwem gen. J. P. Kałużnego, zdobyły Szczecinek po jednodniowej walce. Miasto nie uległo znaczącemu zniszczeniu, jednak w wyniku wojny wszyscy dotychczasowi mieszkańcy zostali przesiedleni do Niemiec, a na ich miejsce przybyli emigranci zza Buga i z terenów Polski centralnej.
Info ze Szczecinka
Prognoza pogody
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szczecinek
4.7°C
wschód słońca: 05:00
zachód słońca: 20:38
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinku

kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Bar Vinyl, Szczecinek, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 19:00
miejsce
Browar Szczecinek, Szczecinek,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-06 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-08 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany