8 listopad 2022

Pomoc osobom uzależnionym. Jest pomysł na poprawę zdrowia dzieci i młodzieży

zdjęcie: Pomoc osobom uzależnionym. Jest pomysł na poprawę zdrowia dzieci i młodzieży / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Młodzież coraz częściej boryka z problemami uzależnienia od substancji psychoaktywnych i Internetu. Niestety dotychczasowa oferta w naszym regionie jest zbyt mała, aby efektywnie pomagać najmłodszym. Szansą na poprawę tego stanu rzeczy jest propozycja, z którą Wójt Ryszard Jasionas wyszedł do innych samorządowców. Dzięki współpracy możliwe jest utworzenie Młodzieżowego Ośrodka Terapii Uzależnień.
REKLAMA
Alkohol to najpopularniejsza substancja psychoaktywna wśród dzieci w wieku 15-18 lat. Około 93% z nich regularnie pije piwo – wynika z badań używanie narkotyków i alkoholu przez młodzież szkolną. Te same badania wskazują, że około 15% dzieci zażywa leki uspokajające bez recepty.

Co trzeci nastolatek ma problemy wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu – to teza wynikająca z badania Nastolatki 3.0. Niewłaściwe korzystanie z Internetu i urządzeń elektronicznych, podobnie jak nadmiernie zażywanie substancji psychoaktywnych, powoduje różnego rodzaju zaburzenia rozwoju.

Współczynnik zgonów wynikających z problemów psychicznych w województwie zachodniopomorskim przewyższa średnią krajową. Skala tego problemu nie uszła uwadze lokalnych polityków. Wójt Ryszard Jasionas zaproponował samorządowcom, aby zintensyfikować działania.

Jest znacznie większe zapotrzebowanie na tego typu usługi, niż to, które obecnie świadczymy. Ilość usług, która jest w tej chwili oferowana, jest niewystarczająca i należy to rozszerzyć. Dzisiaj podjęliśmy decyzję, że rozpiszemy konkurs na potrzeby fundacji, która ma zainstalować się w Szczecinku i ma realizować zadanie z zakresu profilaktyki zajęć dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi – powiedział Wójt.

Idea zakłada utworzenie ośrodka, w którym pomoc mogłaby uzyskać każda osoba powyżej 14 roku życia. Co ważne usługi byłyby świadczone całodobowo. Fundacja, która miałaby go otworzyć wstępnie zakłada, że powstałoby 48 miejsc dla dzieci i młodzieży. Do oddziału przyjmowane byłyby osoby skierowane z innych placówek oraz osoby skierowane z oddziału detoksykacyjnego. Co ważne pomoc otrzymywałyby również osoby bez żadnego skierowania po wcześniejszym ustaleniu terminu oraz przeprowadzonej konsultacji psychologicznej. W ten sposób wykluczone byłyby przeciwwskazania do podjęcia terapii.

Dodatkowym źródłem finansowania funkcjonowania ośrodka mógłby być Narodowy Fundusz Zdrowia. Ośrodek miałaby prowadzić Fundacja na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych „Droga do domu”. Jedną z możliwych lokalizacji jest tzw. „mała poczta”. Ośrodek miałby zacząć działać w pierwszej połowie przyszłego roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szczecinek
0.8°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 16:26
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinku

kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-13 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany