23 listopad 2022

Oszustwo „na wypadek” – seniorki ze Szczecinka straciły swoje oszczędności!

zdjęcie: Oszustwo „na wypadek” – seniorki ze Szczecinka straciły swoje oszczędności! / fot. KPP w Szczecinku
fot. KPP w Szczecinku
Dwie seniorki ze Szczecinka padły ofiarą oszustów, którzy wczoraj zadzwonili do nich na telefon stacjonarny. Kobiety łącznie straciły 167 tys. złotych chcąc pomóc córce/synowej, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy. Pamiętajmy, ani policja ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie dzwoni w celu otrzymania pieniędzy.
REKLAMA

Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze mają być rzekomo na poczet kaucji, a odbiera je mężczyzna podający się kuriera wysłanego przez policjanta.

Taki właśnie telefon odebrały wczoraj dwie 86-letnie mieszkanki Szczecinka. Do kobiet zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która podała się w jednym przypadku za córkę, w drugim za synową. Powiedziała, że spowodowała wypadek drogowy w wyniku, którego potrąciła ciężarną kobietę. Z seniorką rozmawiała też kobieta podająca się za policjantkę, która poinformowała, że potrzebne jest 300 tyś zł. aby córka uniknęła kary i więzienia.

Kobieta nie dysponowała taką kwotą ale i tak suma, którą oddała nieznanemu mężczyźnie jest ogromna. Oszustka powiedziała, że kobieta ma zejść na dół, bo przy drzwiach wejściowych do klatki schodowej stoi kurier, który czeka na przesyłkę. Rozmowa telefoniczna odbywała się dwojako: prowadzona była przez telefon stacjonarny oraz telefon komórkowy. Miało to na celu uniemożliwienie seniorkom kontakt z bliskimi w celu zweryfikowania otrzymanych informacji.

Dopiero po kilku godzinkach od przekazania pieniędzy oszuści się rozłączyli a z seniorkami skontaktowała się zaniepokojona rodzina. Szybko okazało się, że kobiety padły ofiarami oszustów i żadnego wypadku nie było.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym. Policja NIGDY nie prosi o pieniądze i nie wysyła kurierów! NIGDY!

 

st.asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Szczecinek
-2°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 16:26
Koronawirus
zachodniopomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Szczecinku

kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-13 19:00
miejsce
SAPIK Sala Kina Wolność,...
wstęp biletowany