Rozpoczyna się 60. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim w tym roku zaplanowano od 21 czerwca do 30 sierpnia. Koncerty będą odbywały się zawsze w piątkowe wieczory.
Podczas uroczystej inauguracji (21 czerwca, godz. 19) wystąpią: Maciej Wota (organy), Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod kierunkiem Sylwii Fabiańczyk-Makuch, zespół instrumentalny oraz Katarzyna Dondalska (sopran) i Alicja Kondzioła (sopran). W programie m.in. prawykonanie „Stone toccata”, dzieła dedykowanego jubileuszowej edycji festiwalu, skomponowanego przez Dariusza Przybylskiego; chóralne wykonanie „Ave Maris Stella”, oraz kompozycje J.S. Bacha i W.A. Mozarta.
Jak informują organizatorzy – koncert odbędzie się dla upamiętnienia 750. rocznicy nadania praw miejskich Kamieniowi Pomorskiemu i 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu.
W kolejnym festiwalowym koncercie (28 czerwca) wystąpi chór i orkiestra Opera na Zamku, a na organach zagra Martin Schmeding (Niemcy). Koncerty będą odbywały się co tydzień, np. 12 lipca w kamieńskiej katedrze wystąpią Daniel Roth (organy, Francja), Maria Peradzyńska (flet) i Tomasz Strahl (wiolonczela); 16 sierpnia zaplanowano koncert z udziałem Adama Tańskiego (organy), Hornet Quartet i mezzosopranistki Magdaleny Kulig, a 23 sierpnia wystąpią Andrzej Chorosiński (organy) i Krakowski Kwintet Harfowy. Finałowy koncert, 30 sierpnia, uświetnią: Józef Serafin (organy), Orkiestra Kameralna z Prenzlau, Marzena Michałowska (sopran), Aiko Ogata i Agnieszka Łukaszkiewicz (skrzypce), Dawid Głogowski (trąbka), Eugeniusz Kus (dyrygent).
Szczegółowy program festiwalu na: https://festiwalorganowy-kamien.pl/
Bilety (40 zł normalny, 30 zł ulgowy) są do nabycia w katedrze i biurze festiwalu (godz. 10-16), a także przed każdym koncertem, w piątki, od godz. 17. „Serdecznie zapraszamy do Kamienia Pomorskiego, atmosfera i oprawa koncertów są naprawdę niezwykłe, występują znakomici artyści” – zachęca Helena Zwolska, dyrektor biura organizacyjnego festiwalu. „Bilety są niedatowane i nienumerowane, czyli zakupiony bilet można wykorzystać w dowolnym terminie” – wyjaśnia w rozmowie z PAP.
Festiwal w Kamieniu Pomorskim to jeden z najstarszych festiwali muzyki organowej w Polsce.
Odrestaurowane organy w konkatedrze p.w. Najświętszej Maryi Panny św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa mają wyjątkowe brzmienie, są porównywane do organów znajdujących się w Gdańsku Oliwie, Kazimierzu nad Wisłą i Leżajsku.
Eksperci zwrócili uwagę na walory katedralnego instrumentu na początku lat 60. XX wieku. Prace konserwatorskie w kamieńskiej katedrze ruszyły jesienią 1962 r. pod kierunkiem ks. Romana Kostynowicza, a pomysł organizacji festiwalu organowego narodził się wśród działaczy szczecińskiego oddziału Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.
23 czerwca 1964 r. wieczorem pieśnią „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Chóru Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego i „Preludium organowym” Jana Podbielskiego zagranym przez szczecińskiego organistę Rudolfa Rożka zainaugurowano pierwszy z „Koncertów Organowych”. W kolejnym roku wydarzenie zorganizowano już pod nazwą Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, do której w 1979 roku dodano przymiotnik „Międzynarodowy”, choć wykonawcy z zagranicy wystąpili już w 1965 r.
Przez kilkadziesiąt lat wakacyjne spotkania z muzyką klasyczną w Kamieniu Pomorskim stały się znane w całym kraju. Festiwalową publiczność przyciąga atmosfera kamieńskiej świątyni, znakomici muzycy i wyjątkowy program koncertów łączących muzykę organową z kameralną.
Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej. (PAP)
tma/ dki/